AK Parti Kula Belediye Başkan Aday Adayı

Kemal Sapmaz ‘’4 Bin Kişiye İş İmkânı’’ Sağlayacak
Bu haber 2013-11-16 08:12:46 eklenmiş ve 2630 kez görüntülenmiştir.

 

AK Parti Kula Belediye Başkan Aday Adayı Kemal Sapmaz,Belediye Başkanlığı adaylık sürecini değerlendirerek sorduğumuz soruları yanıtladı. Sapmaz Röportajımızda sorularımıza samimiyetle verdiği cevaplar ile projelerini masaya yatırdık.

Kula Haber; Sayın Kemal Sapmaz Neden AK Parti?

Kemal Sapmaz: AK Parti misyonu ve vizyonu karakterime uyduğu, Türkiye partisi olarak gördüğüm ve yaptığı icraatlarının kalitesi nedeniyle Aday Adayı oldum.

Kula Haber; Kula'nın en büyük sorunu işsizlik, bu konuda neler yapmayı planlıyorsunuz?

Kemal Sapmaz: '' Kulanın yıllarca kaderi haline gelmiş işsizlik ve buna bağlı olarak göç artık son bulacak.''  Aday Adaylık sürecine katılmayı karar verdiğim ve başvurumu yaptığım günün hemen sonrasında, daha önceden de taslak halinde olan projelerimi Ankara'ya giderek Ak Parti Manisa Milletvekilleri MKYK Üyesi Hüseyin Tanrıverdi,  Dr. Muzaffer yurttaş, Selçuk Özdağ ile AK Parti genel merkezinde yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcılarından Manisa bölgesine bakan İstanbul Milletvekili Mehmet Sekmen ile  görüştüm, her birine ayrı ayrı dosyamı takdim ettim.

Kula Haber; Dosya içeriğinde neler vardı?

Kemal Sapmaz: Dosya içeriğinde özgeçmişim, projelerim, Kula gerçeklerini anlatan beyanatım vardı. Kula gerçekleri diye bahsettiğimiz Kula'da yapılan özellikle yapılmayan her şeyi bir sunum ile anlattım.

Kula Haber; Sizi ailenizin çıkardığı bir yerel gazeteden ve Belediye başkanlığı adaylığınızdan tanıyoruz. O dönem hazırladığınız projelerinizi de hayata geçirmeyi planlıyor musunuz?

Kemal Sapmaz: İşsizliğe çare olacak Kula piyasasını canlandıracak esnafın yüzünü güldürecek bu projelerimi misli misli geliştirerek, Ak Partinin bünyesi altında hayata geçireceğim. Ben ve ekibim bu konular üzerine ciddi çalışmalar yapıyor ve yapmaya devam ediyoruz.

Kula Haber; Belediye başkanlığı aday adaylık süresince destek aldığınız bir kesim var mı? Varsa sadece bu kesime mi hitap edeceksiniz.

Kemal Sapmaz: Muhakkak ki destek aldığımız ve beni bu yolda destekleyen bir kesim var. Kulada iş sıkıntısı çekenler, her daim 2. Sınıf muamelesi gören köylüler, siftah yapamadan kepenk kapatan esnaf, benim bu yolda yürürken destek aldığım kesimdir. Beni cesaretlendiren ve bu yolda dik olarak yürümemi sağlayan kesim halktır. Ben gücümü halktan ve Haktan alıyorum. Köyde Kula'da yaşayan tüm halkımız seçildiğim takdirde birinci sınıf hizmet alacaktır. Çünkü ayrımcılık ve adamcılık bizim özümüze ve inançlarımıza ters düşmektedir.

Kula Haber; Gazetemize şu ana kadar projeleri ile gelen tek aday adayı sizsiniz. Bu projeleri hazırlarken nelere dikkat ettiniz?

Kemal Sapmaz: Görmek ile bakmak farklı şeylerdir. Bazıları baksalar bile neleri görmeleri gerektiğinin farkına varamazlar. Kula'da yaşayan birisi olarak her türlü göz boyamayı, şovmenliği, israfı, adam kayırmacılığı gördüm. Gördüklerimin profilini çizdim. Çıkarttığım sonuç ise projelerime yansıdı. Projelerimi yaparken gözlemlerime, araştırmalarıma ve vatandaşlarımızın sıkıntılarını dikkate alarak hazırladım ve geliştirdim.

Kula Haber; Projeleriniz hayata geçirilirse İlçemizin kazancı ne olacak?

Kemal Sapmaz: Belediyemiz milyonlar kazanacak, İşsizimiz iş sahibi olacak, esnafın yüzü gülecek…

Kula Haber; Belediyenin toplam borcu 80 Milyon Türk Lirasına bulduğu söyleniyor. Diğer yandan Belediye kendine ait gayrimenkulleri satıyor. Fakat bu borç eksilmeden artarak devam ediyor. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Kemal Sapmaz: Kula Belediye Başkanı ve ekibi AK Parti'ye yakışır bir belediyecilik anlayışı ile Kula'yı yönetemiyor.

Kula Haber; Emekliliğiniz gelmiş ve daha huzurlu bir hayat yerine neden Belediye Başkanlığı gibi çileli bir yola giriyorsunuz?

Kemal Sapmaz: Emek vererek yetiştirdiğim ve emek verdiğim binlerce öğrencim ve köylü kardeşlerim işsiz ve çaresiz durumlarını gördüğüm için pasif bir emeklilik hayatını tercih edemezdim. Elimi taşın altına koymam gerektiğini biliyorum. Yapılan haksızlıklarla mücadele edeceğim. Zira haksızlıklar karşısında susanlar dilsiz şeytanlardır.

Kula Haber; Sit alanı içerisinde kalıpta yıkılmakta olan ''Kula Evleri'' hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

Kemal Sapmaz: Kula Evlerinin her biri sahiplidir. Tamir ve bakım yapılamama sebebi Anıtlar Kurulu ile ilgili prosedür çokluğu, uzun zaman ve maliyetli olması, neyin ne zaman yapılacağı bilinmemesi ev sahiplerinin elini kolunu bağlamaktadır. Eğer Belediyemiz her yıl belirli sayıda evin Röleve Planlarını hazırlatıp prosedür sürelerini kısaltıp ev sahiplerine destek olsaydı her ev sahibi kendi evinin bakımını yaptırırdı. Belediye her sokağa yaptırdığı koruyucu bariyer masraflarından kurtulmuş olurdu.

Kula Haber; Kula Belediyesi Maketçilikten gelir elde ediyor mu?

Kemal Sapmaz: bizler herkesin kendi işini yapması taraftarıyız. Maketçiliği esnafa, sanatçıya, zanaatkâra bırakalım. Eğer Belediye bu işten para kazanmış olsa Kula Belediyesinin borçları artmazdı.

Kula Haber; Maketler ne işe yarıyor?

Kemal Sapmaz: Kula'mıza ziyaret eden bürokratlara, misafir iş adamlarına… Belediyemiz tarafından süs eşyası olarak hediye ediliyor. Keyif çatıyor ama ne yazık ki maket evlerimizin asıllarının yerinde çocuklar top oynuyor. Birisi kalkıp da bu evlerin aslını gezelim dese verilecek cevap yok.

Kula Haber; Bu güne kadar köy kökenli bir Belediye Başkanımız olmadı bunun sebebi nedir?

Kemal Sapmaz: Ülkemizde Köylü Şehirli ayrımı yapılmamasına rağmen sadece Kula'da geçmişte böyle bir ayrımcılık yapılmıştır. Ben şiddetle bu cahilce ayrımcılığa karşıyım. Ben Kavacık Köyü doğumluyum. Eşim Kula doğumlu, çocuklarım Kula doğumlu. Ben projelerim, bilgi ve birikimimle birleştirici özelliğim ile bu ayrımcılığı ortadan kaldırarak köy doğumlu ilk Belediye Başkanı olmak istiyorum.

Kula Haber; İlçemizdeki oy dağılım oranları ile ilgili olarak ne söylemek istersiniz?

Kemal Sapmaz: Yaklaşık 34 bin seçmenimiz var. Bu seçmenin yaklaşık 17 bini köylerde ikamet etmektedir. Kula'da merkezde ikamet eden 17 bin seçmenimizin ise yaklaşık 9 bini köy kökenlidir. Toplamda yerel seçimlerde oy kullanacak köylü vatandaşlarımızın toplamı yaklaşık 26 bin civarındadır. Köyde doğmuş 40 yıllık Kulalı olarak ben 34 bin seçmenin tamamını hiçbir ayrımcılık yapmadan hizmet etmek istiyorum. Zira ayet mealinde ''En hayırlınız, takvada üstün olanınızdır'' der. Hadis mealinde ''Arabın acemden, siyah ırkın beyaz ırktan bir üstünlüğü yoktur. Üstünlük takvada, ihlasta samimiyettir.'' ''Köylü şehirliden, Şehirli köylüden üstün değildir.''

Kula Haber; 2004 yılındaki projelerinizden şahsi olarak hayata geçirebildikleriniz var mı?

Kemal Sapmaz: Ülkemizin ve İlçemizin kalkınması için ihracat demiştik. Oğlum uzak doğuda (Bangladeş) öğretmenlik yapıyor. Türkiye'den giden iş adamlarımıza orada rehberlik yapıyor. Orada ticareti yapılabilecek ürünlerin tespitini yaparak ihracatçılarımıza rehber oluyor. Tarım alanında ceviz ve badem olmak üzere kendime ait alanlara binlerce ağaç diktim. Tanıştığımız iş adamlarımızın binlerce ağaç dikmesine vesile oldum.

Kula Haber; Kula'da yapılan anketler konusunda ne düşünüyorsunuz?

Kemal Sapmaz: Sanal ortamda yapılan anketlere itibar etmiyorum. Zira bir aday adayı internet kafeleri kullanarak sürekli bir kişiye oy verebiliyor. Diğer yandan reel olarak yapılan anketlerde vatandaşlara hakim olan korku psikolojisi nedeniyle, sandıkta vereceği oy ile anketöre verdiği cevap birbirini tutmuyor. Bu sebepten dolayı gerçek ve doğru anket ancak ve ancak seçim sandığından çıkan sonuç gerçekleri yansıtmaktadır.

Kula Haber; Sizce en gerçekçi anket nasıl yapılmalıdır?

Kemal Sapmaz: Bu güne kadar Belediye Başkanlığı yapmış olanların neler yaptığı, neler yapamadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bu göreve yeni talip olanlar ise projeleri ile tanınmalıdır. Projeler karşılaştırılmalı ve akla, mantığa en yakın olan adayın ismi ön plana çıkarılmalıdır.

Kula Haber; Projelerinizin özeti nelerdir?

Kemal Sapmaz: Helalinden iş, aş, bekâra eş ve huzurlu bir hayat sağlamaktır.

Kula Haber; Kula’nın ön yüzü olarak görülen iki caddeden mi ibaret? Arka sokaklar ve yollar kötü ve bakımsız durumda bu konuda neler yapmayı planlıyorsunuz?

Kemal Sapmaz: Maalesef İlçemiz demir perde ülkeleri gibi ön yüzü makyajlanıyor. Hatta yapılan bu makyaj kötü bir makyajdır. Arka ve ara sokaklar ‘’dikkat yıkılma tehlikesi vardır’’ uyarıları nedeniyle girilemiyor. Diğer yandan makyajlanan ön yüzümüz de ise trafik keşme keş devam ediyor.

Kula Haber; 9 Kasım Cumartesi günü Manisa’da yapılan teamül yoklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kemal Sapmaz: AK Parti Köy Delegelerini hemen hemen tamamının telefonlarının güncellemesini yaparak %90’nına ulaşabildim. Kendilerinin desteklerini aldığımı inanıyorum. AK Parti Teşkilatına memuriyetin nedeniyle yasaklı olmamızdan dolayı on gün önce adım atmama rağmen Delegelerin teamül oylamasında çok iyi durumdayım. Bu durum bizleri memnun etmiştir.

Kula Haber; AK Partinin Kula’da oy oranını ne kadar yükseltirsiniz?

Kemal Sapmaz: Projelerim ile siyasi ayırım yapmadan her kesime eşit şekilde hitap edeceğimden inşallah çitayı % 85’e yükselteceğim.

Kula Haber; Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı olarak kimi görmek, kiminle çalışmak istersiniz?

Kemal Sapmaz: Ak Parti Manisa Milletvekili ve MKYK Üyesi Sayın Hüseyin Tanrıverdi’nin ismi Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sıkça anılmaktadır. Bizler için en hayırlı aday da Sayın Tanrıverdi’dir. Sayın Tanrıverdi’nin siyasi tecrübesi, Ankara’nın nabzını iyi tutabilmesi ve iş bitiriciliği, kaliteli yönetim anlayışı nedeniyle tabiki Hüseyin Tanrıverdi ile çalışmak isterim.

Kula Haber; Kula’da neleri arzu ediyorsunuz?

Kemal Sapmaz: Temiz su, Temiz Siyaset, Köylü-Şehirli birlikteliği ve kardeşliği, madden ve manen huzurlu toplum arzu ediyorum.

Kula Haber; Kulalı ve Kula’da yaşayan gençler ile ilgili neler söylemek istersiniz?

Kemal Sapmaz: Kulalı genç kardeşlerimiz ile Kula’da eğitimlerini devam eden Üniversiteli öğrenci kardeşlerimizin daha aktif ve sosyal alanlara sahip olmaları gerektiğine inanıyorum.

Tüm bu cevaplarım sadece bunlardan ibaret değildir. Yerel seçimlerin konuşulduğu bu günlerde Aday Adaylarının proje açıklamaları yasak olduğundan, cevaplarım genel olarak özet mahiyetlidir. İnşallah Belediye Başkanı adayı olursam, sizde göreceksiniz, Kula’da görecek, Manisa’da görecek, Ankara’da görecek. Kulada nelerin yapılabileceğini ve başarılabileceğini. Bana böyle bir fırsat verdiğiniz için size, Kula Haber Gazetesine ve tüm halkımıza sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

ETİKETLER : AK Parti Kula Belediye Başkan Aday Adayı
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer POLİTİKA haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
KULA HABER | KULA HABER - Resmi Web Sitesi
© Copyright 2013 Kula Haber - AND Basın Yayın Ltd.Şti. 02368161816-. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
1
Mesob
Tsof
DİVLİT HABER
2
Sgk
E-Devlet
DİVLİT HABER
3
DİVLİT HABER
Manisa Belediyesi
Manisa Valiliği
4
Kula Kaymakamlığı
relaxturkfm